top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlioune Aboutalib Lô

Gündem | Burkina Faso'da askeri darbe

Güncelleme tarihi: 3 Şub 2022


Burkina Faso yeniden askeri bir müdahale ile sarsıldı. 21-23 Ocak arasını kapsayan günlerde özellikle askeri üslerdeki isyanlar ülkeye damgasını vurdu ve bildirildiğine göre Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore tutuklandı.


11 Ocak 2022'de (Vadagudu) Ouagadougou'daki askeri savcılık, Yarbay Emmanuel Zougrana liderliğindeki bir darbe girişiminin failleri olduğu iddia edilen sekiz askerin tutuklandığını bildirdi. Aradan on beş gün geçmeden Burkina Faso, bu sefer farklı bir askeri darbeyle karşı karşıya kaldı. Gerçekten de, belirtilen tarihler ​​arasında, özellikle üç askeri kışlada, birkaç isyan kaydedildi. 22 Ocak Cumartesi-23 Ocak Pazar gecesi hükümet, bu kamplarda silah sesleri olduğunu doğruladı, ancak ordunun iktidarı ele geçirdiğini reddeden bir bildiri yayınladı.


Pazar ve Pazartesi günleri arasında bir darbenin gerçekleştiği doğrulanmaya başladı. Çeşitli kaynaklara göre (AFP dahil), ülkedeki birçok kışlada yaygın olan isyanlar, Pazartesi günü ulusal televizyon kanalına baskın yapılmasına yol açtı. Ayrıca, Başkan Kabore tutuklandı ve askeri kamplardan birine götürüldü.


Teröristlerin ilerleyişi karşısında yorgunluk


Bir hatırlatma olarak, Burkina Faso, 2015'ten bu yana El Kaide hücrelerine ait terör hareketleriyle boğuşuyor. Buna bağlı olarak iktidara geldiğinden beri halk tarafından geniş çapta desteklenen Cumhurbaşkanı Kabore'nin 2020'de yeniden seçilmesine rağmen, popülarite derecesi son aylarda giderek azalmıştı. Başkan Kabore, çeşitli hükümet değişikliklerine rağmen teröristlere karşı savunma politikasının başarısızlığından sorumlu tutuluyor. Ordu, her şeyden önce, kendilerini dayatmak için gerekli araçları sağlayamayan üstleri tarafından terörle mücadelede "terk edilmiş" olduklarını düşünüyor. 2015 yılında çatışmaların başlamasından bu yana, çok sayıda Burkina Fasolu asker öldürüldü ve ülke terörizm karşısında 2000'den fazla ölüme üzülüyor.


Şu an için, mevcut darbenin liderlerinin etrafında hala tam bir bulanıklık var. Halkın bir kısmı askeri harekete desteklerini sokaklarda gösteriler yaparak gösterdi, kimileri ise pazar günü iktidar partisinin genel merkezini ateşe verdi.


Kommentarer


bottom of page