top of page

Hakkımızda

Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (AKEM), Deniz Feneri Derneği'nin vizyonu ve desteğiyle birlikte Afrika’ya dair araştırmalar yaparak ülkemize ve ülkemizin Afrika ile ilişkilerine katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda Afrika’nın sosyal, kültürel ve ekonomik meselelerinin konuşulduğu, analiz, makale ve raporların yazıldığı bir merkez olarak çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’deki lisansüstü düzeyindeki Afrikalı öğrencilerin katkıları, ülkemizde Afrika çalışan akademisyen ve öğrencilerin bir araya getirilmesi ile yeni ve ortak bir söylem oluşturma gayreti içerisindedir.

 

Merkezde yapılan araştırma, çalıştay, sempozyum, proje geliştirme ve uygulamaların Afrika ülkeleri ile Türkiye’nin bağlarını kuvvetlendirmesi ve ilişkileri geliştirmesi amaçlanmaktadır. Yüzyıllardır sömürge altında kalıp yer üstü ve yer altı bütün zenginliklerini, insanlarını, değerlerini, dinlerini ve dillerini kaybetmeye zorlanan Afrika ile bağlarımızı devlet olarak da son yıllarda artırmış bulunuyoruz. Bu kapsamda merkezimizin bir amacı da Afrika tarihi, insanı, kültürü ve sosyal yapısı üzerinde bilinçlendirme çalışmaları yapmak, Türk halkını bu konuda bilgilendirmektir.

 

Afrika'ya ilgi duyan tüm paydaşlarımız, çalışmaları yerinde izlemek ve akademik dünya ile gerçek hayat arasında kurulacak irtibatta öğrencilerimize tecrübelerinden bahsetmek üzere proje alanımız olan tarihi Gevherhan Sultan Medresesi’ne her zaman onur konuğumuz olarak teşrif edebilirler.

bottom of page