top of page

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Said, Temsilciler Meclisi’ni feshettiğini duyurdu

AKEM Editör

30 Mar 2022

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said “Tunus Devleti ve kurumlarını korumak için’’ Anayasa’nın 72. maddesine dayanarak Temsilciler Meclisi’ni feshettiğini duyurdu, Said Temsilciler Meclisi’nin çalışmalarını 25 Temmuz 2021'de askıya almıştı.

30 Mart’ta çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantının kararı Raşid el-Gannuşi başkanlığında 28 Mart'ta Meclis Ofisi üyelerinin çoğunluğunun katıldığı bir toplantının ardından alınmıştı.

Çevrimiçi toplantı için Meclis Başkan Yardımcısı Mahir el-Mezyub, sosyal medyadan, "30 milletvekilinin yazılı talebi doğrultusunda, 30 Mart Çarşamba günü düzenlenecek Meclis oturumunda, Cumhurbaşkanı Said tarafından alınan istisnai kararların kaldırılması görüşülecek." açıklaması yapmıştı.

217 milletvekilinden 121'inin katıldığı çevrimiçi oturumda, Cumhurbaşkanı Said'in Meclis'in çalışmalarını askıya alan ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran 25 Temmuz 2021'deki olağanüstü kararlarının iptali için sunulan yasa tasarısı 116 oyla kabul edildi.

Tunus İşçi Partisi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Temsilciler Meclisi'ni feshetmesini, ‘‘çatışmalara ve bölünmelere neden olacak tehlikeli bir süreçtir olarak niteledi’’ ve "ülkedeki krizi daha da derinleştirecek bir adım" olarak değerlendirdi.

Ülkedeki bazı kesimler, Said'in kararlarını "darbe" olarak nitelendiriyor ve Tunus'un demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Kaynak: AA

bottom of page