top of page

Somali meclisi cumhurbaşkanını seçiyor

AKEM Editör

10 May 2022

Somali'de 15 Mayıs Pazar günü yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlıklar sürerken 40’a yakın isim seçime adaylığını koydu.

Uzun süredir yapılması beklenen Somali Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılın ardından 15 Mayıs Pazar günü Mogadişu’da gerçekleştirilecek.

Adaylar, 40.000 $ kayıt ücreti ve 20 milletvekilinin imzası ile birlikte adaylığa kayıt yaptırıken yazılı siyasi programlarını da sunmaları gerekiyor.

8 Mayıs’ta başlayan aday kayıtları 10 Mayıs’ta sona ererken 40’a yakın isim cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Adaylığın ilk koyan isim eski Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmed olurken mevcut cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Farmajo yeniden aday olacağını açıkladı.

Kayıt yaptıran tek kadın aday Somali’nin ilk kadın dışişleri bakanı ve başbakan yardımcısı Fawzia Yusuf Adam oldu. Halk Meclisi ilk kadın Başkan Yardımcısı Sadia Samatar ile Kadın ve İnsan Hakları Bakanı Hanifa Habsade, tek kadın adaya destek verdiklerini belirttiler.

15 Mayıs’ta Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonu’nun (ATMIS) seçimlerin yapılacağı alanda güvenliği sağlamakla görevli olduğu açıklandı.

bottom of page