top of page

Rabat'ta "2022 İslam Dünyası Kültür Başkenti" kutlamaları başladı

AKEM Editör

25 Mar 2022

Fas'ın başkenti Rabat’ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesindeki İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) tarafından ‘‘2022 İslam Dünyası Kültür Başkenti’’ seçilmesine ilişkin kutlamalar başladı.

Açılış programına katılan Fas Kültür, İletişim ve Gençlik Bakanı Muhammed Mehdi Binsaid, Rabat'ın İslam dünyası kültür başkenti olarak seçilmesinin, Rabat’ın Afrika, Arap ve İslam dünyası ile dünyadaki özel durumunu yansıttığını belirtti.

Bakan Binsaid, "Rabat, hoşgörü ve bir arada yaşamanın en yüksek imgelerinin ve anlamlarının somutlaştığı şehirdir. Kent, özgünlük ve modernliğin çeşitli yönlerinin birleştiği küresel bir insan mirasıdır." dedi.

Rabat’ta 2015 yılında başlatılan bir kentsel ve kültürel kalkınma programının uygulanmasının tanıtımı için ISESCO, Kasım 2021'de Rabat'ı 2022 için İslam dünyasının kültür başkenti olarak seçti.

ISESCO'nun Rabat'ı aday göstermesi, trafik sıkışıklığını azaltmayı, yol güvenliğini iyileştirmeyi ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmayı amaçlayan “Rabat Kültür Başkenti, Işıklar Şehri” girişiminin uygulanması ile birlikte gelmişti.

Kaynak: Morocco World News, AA

bottom of page