top of page

Nijerya ve Uganda'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı

AKEM Editör

22 Nis 2022

Uganda ve Nijerya büyükelçilik binalarında düzenlenen kutlamalara, Türk, Ugandalı
ve Nijeryalı çocukların yanı sır milletvekilleri de katılım gösterdi.

Türkiye Büyükelçisi Kerem Alp, yaptığı konuşmada "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yıl dönümünü kutlarken, çocukların geleceğimiz olduğunun farkındayız. Onları yetiştirmek zorundayız, bu günü onlarla birlikte kutlamaktan gurur duyuyorum" dedi.

Ardından Büyükelçi Alp, büyükelçilik koltuğunu 8 yaşındaki Yusuf Burak Yıldız'a devretti. Yıldız, katılımcıların 23 Nisan çocuk bayramını kutlayarak "Uganda'da yaşayan tüm çocuklar adına, bu onurlu makamın gerçek sahibine teşekkür ediyorum." dedi. Ayrıca bütün çocuklarının barış içerisinde yaşamasını dileyen Yıldız, konuşmasının bu kısmını, yerel dil olan Lugandaca yaptı.

Büyükelçi Alp'ın bu jestinden ve Yusuf Burak Yıldız'ın konuşmasından etkilenen Milletvekili Muwada ise "Büyükelçi Alp'ın makamını bir Türk gencine devretmesine şahit olduk. Bu jest, övgüyü hak ediyor." dedi.

Nijerya'da ise Yunus Emre Enstitüsü'nün Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği himayesinde düzenlediği etkinliğe, vatandaşlar, çocuklar ve yetkililer katılım gösterdi.

Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, çocuklara armağan olduğunu belirttiği bu günde, çocuklarla sohbet etti.

Bayraktar, koltuğunu 12 yaşındaki Asma'ya devretti. Asma, yaptığı konuşmada "Dünyada barış olmasını istiyorum. Türkiye ve Nijerya bir araya gelerek dünyanın farklı yerlerinde okul inşa etsin istiyorum." dedi.

bottom of page