top of page

Nijerya'daki kilise saldırısında 50'den fazla kişi hayatını kaybetti

AKEM Editör

5 Haz 2022

Nijerya'nın güneybatısında yer alan Ondo eyaletindeki St Francis Katolik Kilisesi'nde silahlı kişilerce ateş açılmasıve patlayıcıların patlatılması sonucunda, onlarca kişi öldü.

Nijerya'nın güneybatısındaki Ondo eyaletinde kiliseyde ibadet edenler silahlı kişilerce öldürdü.

Ondo eyaleti polis sözcüsü Funmilayo Ibukun Odunlami, silahlı kişilerin kilise binasının içinde ve dışında insanlara ateş açarak ibadet edenleri öldürdüğünü ve yaraladığını söyledi.

Saldırının gerçekleştiği yeri ve yaralıları hastanede ziyaret eden Ondo Eyalet Valisi Arakunrin Oluwarotimi Akeredolu, Pazar günkü olayı "bir daha yaşanmasına izin verilmemesi gereken büyük bir katliam" olarak nitelendirdi.

Saldırganların kimliği tespit edilemedi.

Nijerya'daki Katolik Kilisesi sözcüsü Rahip Augustine Ikwu, saldırı hakkında "Kutsal Ayin devam ederken, kimliği belirsiz silahlı kişilerin St Francis Katolik Kilisesi'ne saldırması çok üzücü'' dedi.

Ikwu, cemaatteki piskopos ve rahiplerin saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

Devlet Başkanı Muhammadu Buhari saldırıyı "iğrenç" olarak nitelendirerek kınadı ve Vatikan, Papa Francis'in "kurbanlar için dua ettiğini" söyledi.

Nijerya, kuzeydoğuda İslamcı bir isyanla ve çoğunlukla kuzeybatıda fidye için saldırılar ve adam kaçırmalar gerçekleştiren silahlı çetelerle mücadele ediyor.

Kaynak: Reuters

bottom of page