top of page

Nijer Devlet Başkanı Türkiye’de askeri sanayi tesislerini ziyaret etti

AKEM Editör

11 Mar 2022

Nijer Cumhurbaşkanı 9-13 Mart tarihlerini kapsayan Türkiye ziyaretinde BAYKAR, HAVELSAN, ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ve Nurol Makine’yi ziyareti etti.

Cumhurbaşkanı ziyaretleri sırasında çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Makineler hakkında bilgi alan cumhurbaşkanı, Nijer savunma sistmelerini güçlendirmek adına makine siparişi verdi.

Nijer Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Nijer, BAYKAR ile ihracat anlaşması imzalayan ve TB2 insansız haca aracı sipariş eden 14. ülke oldu. Cumhurbaşkanı ziyaretlerinde HÜRKUŞ ve ATAK uçuşunu izledi.

Nijer Cumhurbaşkanı’nın eşi Khadija Bazoum ise Afrika Evi, TİKA ve İHH’yı ziyaret etti. Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ni gezen Bazoum, Nijer’e ait ürünleri inceledi ve Nijer’in Agadez bölgesinden tarihi ve geleneksel el sanatı örneği tablolar hediye etti.

Bazoum, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın yetkilileriyle görüşmeisnde ise İHH vakfı kadın çalışmalarına dair bilgi aldı. Olası iş birliklerinin kurulabilmesi adına Bazoum başkanı olduğu Noor Vakfı faaliyetlerini anlattı.

Khadija Bazoum, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’ı ziyaret etti. Bazoum ve Kayalar görüşmede TİKA’nın Nijer’deki faaliyetleri ve Nijer’li kadınlara yönelik hayata geçirilebilecek projeleri değerlendirdi.

bottom of page