top of page

Mali'den Danimarka askerine çekil çağrısı

AKEM Batı Afrika Masası

27 Oca 2022

Mali'de geçici hükümet, Danimarka'nın Fransa liderliğindeki terörle mücadele görev gücü Takuba bünyesinde ülkede bulundurduğu askerlerini derhal geri çekmesini istedi. Hükümet talebe gerekçe olarak asker gönderme kararıyla ilgili kendisine danışılmadığını ve konuşlandırmanın protokollere uymadığını belirtti.

Danimarka Savunma Bakanlığı, internet sitesinden pazartesi günü yapılan açıklamada Danimarka ordusuna bağlı cerrah ve özel kuvvetlerin de bulunduğu 90 personelin lojistik destek için Mali'de konuşlandırıldığını ve görev süresinin 2023 yılının ilk aylarında bitmesini beklediklerini duyurmuş, görev amacını ise Mali, Nijer ve Burkina Faso'yu kapsayan bölgede sivillerin terörist gruplara korunmasını sağlamak olarak tanımlamıştı.

Mali hükümetinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada Danimarka'nın asker konuşlandırması kararının onay verilmeden ve görev gücü için geçerli ek protokoller dikkate alınmadan yapıldığına dikkat çekildi.

"Mali hükümeti Takuba gücü kapsamında Danimarka özel kuvvetlerine ait bir birliğin topraklarında konuşlandırılmasını hayretle karşılamaktadır" denilen açıklamada Danimarka'nın derhal birliğini çekmesi istendi.

Batı Afrika ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkede iki askeri darbe sonrasında kurulan geçici hükümetin seçimleri geciktirmesi sebebiyle aldığıyaptırım kararıalmıştı. Fransa'nın bölgedeki askeri üssünü kapatma kararından bu yana Mali hükümetinin Rus Wagner grubundan özel birlikleri ülkede konuşlandırması Fransa ile arasındaki gerginliği körüklüyor.

bottom of page