top of page

Mali’de askeri operasyon sonucu 200'den fazla terörist etkisiz hale getirildi

AKEM Editör

2 Nis 2022

Mali ordusu, Mopti bölgesinde bulunan Moura köyünde 10 gündür süren operasyonda, 200'den fazla teröristi etkisiz hale getirdiği duyurdu.

Mali ordusundan yapılan açıklamada, ordunun köyü abluka altına aldığı ve 203 teröristin öldürüldüğü, 50 teröristin de ele geçirildiği belirtildi.

Ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri ise Mali ordusunun bölgedeki sivilleri de operasyonlarda öldürdüğü yönünde açıklamalarda bulunuyor. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen ay yayınladığı bir raporda, askerlerin Aralık ve Mart ayları arasında en az 71 sivili öldürdüğünü söylemişti.

BM Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunun (MINUSMA) Twitter hesabından yapılan paylaşımda da sivillerin öldürüldüğü iddalarının endişe uyandırdığı kaydedildi.

Sahel bölgesinde "3 ülke sınırı" olarak bilinen Burkina Faso, Mali ve Nijer, son yıllarda terör örgütü El Kaide'ye bağlı gruplar ile DEAŞ'ın saldırılarına maruz kalıyor. Mali'de 2013'ten bu yana konuşlu yabancı askeri misyonlara rağmen ülkedeki terör örgütleri saldırılarına devam ediyor.

Kaynak: Reuters, AA

bottom of page