top of page

Mali, G5 Sahel Ortak Gücünden ayrıldı

AKEM Editör

17 May 2022

Mali'nin askeri cuntası Pazar günü yaptığı açıklamada Terörle mücadele kapsamında Afrika’nın Sahel bölgesindeki 5 ülke olan Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından oluşturulan G5 Sahel Ortak Gücünden çekildiğini duyurdu.

Mali hükümeti sözcüsü Abdoulaye Maiga tarafından imzalanan açıklamada Şubat 2022’de Bamako’da yapılması planlanan G5 Sahel devlet başkanları konferansının hala gerçekleşmediğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, "Mali Hükümeti, Ortak Kuvvet de dahil olmak üzere G5 Sahel'in tüm organ ve organlarından çekilmeye karar verdi." denildi.

Nijer, Çad, Burkina Faso ve Moritanya'dan askerlerin yer aldığı G5 Sahel gücü, son yıllarda bölgeyi kasıp kavuran, binlerce insanı öldüren ve milyonlarca insanı evlerini terk etmeye zorlayan silahlı gruplara karşı 2017 yılında kuruldu.

Ancak kuvvetin işleyişi fon eksikliği nedeniyle aksadı.

Eski Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'yı deviren ve 2020 darbesiyle iktidara gelen Mali'nin askeri hükümetinin açıklaması, silahlı gruplara karşı mücadelede ilerleme kaydedilmemesi ve Mali'de son toplantıların yapılmamasını suçladı.

bottom of page