top of page

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Doğu Afrika Topluluğu'na kabul edildi

AKEM Editör

29 Mar 2022

Bölgesel örgütün yaptığı açıklamada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Salı günü Doğu Afrika Topluluğu (EAC) üyesi olarak resmen kabul edildiği bildirildi.

EAC Devlet Başkanları Zirvesi Salı günü yaptığı açıklamada, "EAC Devlet Başkanları Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ni (DRC) Doğu Afrika Topluluğuna resmen kabul etti" dedi.

Diğer üye ülkelerin Devlet Başkanları DRC'nin Afrika Devletleri Topluluğu'na katılımını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiler.

Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni "Uganda halkı adına, Başkan Felix Tshisekedi'yi ve Kongo halkını Doğu Afrika Topluluğuna davet ediyorum. Bu üyelilj refah ve barış açısından Topluluk için çok önemlidir, ”dedi Uganda Devlet Başkanı, "Liderler olarak, bölgede barış, güvenlik ve istikrarın korunmasını sağlamak için sürekli çaba gösterelim" dedi.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame'ye göre, "Ruanda, DRC'nin katılımını memnuniyetle karşılamaktadır ve DRC'nin bu Topluluk içinde daha iyi bütünleşmesini sağlamak için üzerine düşeni yapmaya hazırdır".

DRC, Tanzanya, Burundi, Ruanda, Uganda ve Güney Sudan olmak üzere beş EAC üyesi ülkenin sınır komşusudur. Topluluk, Doğu Afrika ile ticaret yapmakta ve ihracat ve ithalat faaliyetleri için Darüsselam (Tanzanya) ve Mombasa (Kenya) limanlarını kullanıyor. Merkezi Tanzanya, Arusha'dadır.

bottom of page