top of page

Güney Afrika’da meydana gelen sel felaketinde 400’den fazla kişi hayatını kaybetti

AKEM Editör

17 Nis 2022

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin doğusundaki KwaZulu-Natal eyaletinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 443'e yükseldiği açıklandı.

Güney Afrika’nın en büyük kentlerinden Durban ve çevresinde, hafta başından bu yana ülkenin metrekareye düşen yağış miktarı 300 milimetreyi aşarken aşırı yağışlar sel ve toprak kaymalarına neden oldu.

KwaZulu-Natal Eyaleti Başbakanı Sihle Zikalala yaptığı açıklamada, bölgede görülmüş en büyük doğal afetlerden biri olarak nitelendirdiği sel felaketinde şimdiye kadar 443 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Zikalala, sahadaki ekiplerin selde kaybolan 63 kişiyi arama çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Selden 13 bin 556 hanenin etkilendiğini ve 4 bine yakın binanın tamamen yıkıldığını kaydeden Zikalala, İnsan Yerleşimleri Departmanının bölgeye 1 milyar rand (1 milyar TL) tutarında yardım sağlayacağı bilgisini paylaştı.

Hükümet, kiliseler ve hayır kurumları, şiddetli sel suları nedeniyle evsiz kalan 40.000'den fazla insan için yardım topladı.

Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Hendrietta Bogopane-Zulu, 340 kadar sosyal hizmet uzmanının travma geçirmiş hayatta kalanlara destek sağlamak için görevlendirildiğini ve birçok çocuk ve diğer akrabaların hala kayıp olduğunu söyledi.

Zikalala, ayrıca 551 okulun selden etkilendiğini ve yaklaşık 98 okulun yeniden açıldığında mobil sınıflara ihtiyacı duyacağını söyledi.

Kaynak: AA, Reuters

bottom of page