top of page

Etiyopya’da tek taraflı süresiz ateşkes ilan edildi

AKEM Editör

25 Mar 2022

Etiyopya hükümeti, Tigray eyaletinde insani yardım çalışmalarının hızlanması için hemen yürürlüğe girecek süresiz tek taraflı bir ateşkes ilan etti.

Başbakan Abiy Ahmed'in hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, "acil insani yardımın Tigray bölgesine serbest akışını kolaylaştırmak için azami çabayı göstermeye kararlı" dedi.

"Etiyopya hükümeti, insanların acılarının azaltılması ve hayatların kurtarılması için olağan dışı önlemlerin alınması gerektiği bilinciyle acil olarak süresiz insani ateşkes ilan ediyor." 

"Etiyopya hükümeti, bu ateşkesin sahadaki insani durumu önemli ölçüde iyileştireceğini ve kuzey Etiyopya'daki ihtilafın daha fazla kan dökülmeden çözülmesinin yolunu açacağını umuyor."

Açıklamada, hükümetin Birleşmiş Milletler insani yardım uçuşlarının sayısını artırdığı ve yardım kuruluşları tarafından yapılan ödemeler için yakıt ve nakit teslimatını hızlandırdığı hatırlatıldı. Ayrıca  "ICRC, WHO ve Avrupa Birliği için uçuşlar insani yardım sağlamak için kolaylaştırıldı" denildi.

Etiyopya'da ordu ve isyancı TPLF arasında Kasım 2020'den bu yana süren çatışmalar büyük bir insani krize yol açmıştı. Birleşmiş Milletler'e göre, savaşın yıkıma uğrattığı kuzeydeki Tigray eyaletinde 400.000'den fazla insan yerinden edildi.

‘‘Ateşkesi memnuniyetle karşılıyoruz’’
 
T.C. Dışişleri Bakanlığı Etiyopya’da Federal Hükümetin süresiz insani ateşkes ilanı hakkında yapılan açıklamada ateşkesin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

‘‘Ateşkes ilanını ihtilafa çözüm bulunması bakımından doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriyor, bunun kalıcı barışın sağlanmasıyla neticelenmesini bekliyoruz. İnsani yardımların Tigray ve ihtiyaç duyulan tüm bölgelere kesintisiz ulaştırılmasını temenni ediyoruz.’’

Kaynak: Addis Standard, Aljazeera

bottom of page