top of page

Etiyopya: Serbest Kalan Muhalif Lider Ulusal Diyaloga Katılmaya Hazır

AKEM Doğu Afrika Masası

12 Oca 2022

Etiyopyalı gazeteci, blog yazarı ve Gerçek Demokrasi için Balderas partisinin kurucusu Eskinder Nega, “ulusal diyaloğa” katılma niyetini dile getirdi.

Geçen cuma günü özgürlüğüne kavuşan 52 yaşındaki muhalefet lideri, bir yıldan fazla hapis yattıktan sonra ulusal diyalog sürecinde yer almaya hazır olduğunu vurguladı:

"Diyalog olursa tabii ki parçası olacağız. Ülkenin ulusal bir diyaloğa ihtiyacı var. Bunun meyve verip vermeyeceği, güvenilir bir süreç olup olmayacağı başka bir soru."
Eskinder Nega, popüler bir Oromo şarkıcısının öldürülmesinin ardından başkentte düzenlenen protestolara katılmasının ardından Addis Ababa'da yüksek güvenlikli bir cezaevine kapatılmıştı.

Başbakan Abiy Ahmed, Noel mesajında ulusal uzlaşma çağrısında bulunarak 7 Ocak'ta, "Etiyopya'nın sorunlarına şiddet içermeyen ve barışçıl şekilde kalıcı çözüme giden yolu açma" hedefi kapsamında önde gelen muhaliflere af çıkarmaya başlamıştı.

Hapisten çıktıktan sonra açıklamalarda bulunan Nega’a göre öncelik barışı yeniden inşa etmek olmalı:
"Bugün bir ulus olarak karşı karşıya olduğumuz en önemli mesele, TPLF tarafından birliğimize karşı yürütülen savaştır. Güçlerini kaybettiler, şimdi onların istekleri yalnızca güçlerini geri kazanıp hükümeti değiştirmek değil; iktidara gelmek, ülkeyi parçalamak ve bizim bunu durdurmamız gerekiyor, milletimizi korumamız gerekiyor."

Etiyopya federal ordusu ve müttefikleri, geçtiğimiz günlerde Addis Abba'ya yürümek isteyen Tigray güçlerinin ilerlemesini durdurmuş ve Tigray bölgesinin derinlerine ilerlemeyeceklerini açıklamışlardı.

Kaynak: Africanews

bottom of page