top of page

ECOWAS'tan Gine, Burkina Faso ve Mali için yaptırımlara devam kararı

AKEM Editör

26 Mar 2022

Batı Afrikalı liderler Mali, Burkina Faso ve Gine'deki siyasi durumu ele almak için Cuma günü bir araya geldi ve üç ülkedeki son darbelerin ardından anayasal düzenin geri getirilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Devlet ve Hükümet Başkanları Konferansı, Cuma günü Gana'nın başkenti Akra'da düzenlenen olağanüstü zirvenin sonunda Mali, Gine ve Burkina Faso'daki geçiş makamlarına karşı yaptırımların sürdürülmesine karar verdi.

ECOWAS devlet başkanları Mali'deki geçiş makamlarını geçiş süresinin uzatılması için önerilen 12 ila 16 aylık zaman çizelgesine uymaya çağırdı. Bu anlamda 9 Ocak 2022'de uygulanan yaptırımların sürdürülmesi, çözüme yönelik diyalogun teşvik edilmesi ve yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasının sağlanması yönünde kararlarını açıkladılar.

Gana'daki bir zirvenin sonunda, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu da yakın zamanda Gine ve Burkina Faso'da iktidarı ele geçiren cuntalara uyarılarda bulundu.

ECOWAS, Gine için kabul edilebilir bir geçiş takviminin en geç Nisan 2022'nin sonuna kadar tamamlanmasını talep etti. Batı Afrika Örgütü, "Bu dönemden sonra, hükümet üyelerine ve Ulusal Geçiş Konseyi'ne bireysel yaptırımlar uygulanacağı" uyarısında bulunarak, "hükümete geçiş yönetiminde siyasi aktörler ve sivillerle kapsayıcılığı ve diyaloğu teşvik etmesi" çağrısında bulundu.

Topluluk yaptığı açıklamada, Burkina Faso cuntasının gelecek hafta Perşembe gününe kadar eski Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'nin ev hapsini sonlandırmaması halinde, "bireysel yaptırımların" da uygulanacağını ekledi. Topluluk, uluslararası toplumu Burkina Faso'daki insani desteği güçlendirmeye çağırdı.

Kaynak: France 24, AA

bottom of page