top of page

Doğu Afrika’da kuraklık devam ediyor

AKEM Editör

22 Mar 2022

Doğu Afrika’da devam eden kuraklık sebebiyle milyonlarca insan açlık riski ile karşı karşıya.

Londra’da bulunan uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam'dan yapılan açıklamaya göre, Doğu Afrika’da devam eden kuraklık milyonlarca insanın hayatını tehdit ediyor. Doğu Afrika’da 2 yıldır devam eden kuraklıklıkla mücadele kapsamında uluslararası toplumun sesszi kalması halinde bölgedeki 28 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya kalacağı ifade edildi.

Oxfam İcra Direktörü Gabriela Bucher, kuraklık kaynaklı kriz hakkında şu sözleri söyledi: "Doğu Afrika, alarm verici seviyede ciddi bir açlık kriziyle yüz yüze. Etiyopya, Kenya, Somali, Güney Sudan ve ötesinde yayılmayı sürdüren büyük çaplı bir felaket yaşanıyor. Bu ay da yağışlar düşmezse, bugün harekete geçilmedikçe geri dönüş neredeyse imkansız hale gelecek."

Açıklamada Rusya-Ukrayna sorununa da değinildi. Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın yol açtığı krizin Afrika’daki birçok ülkeyi etkilediği belirtildi. Doğu Afrika ülkelerinin buğday ithalatının yüzde 90'ını Rusya ve Ukrayna'dan gerçekleştirildiği vurgulanarak artan gıda fiyatlarının birçok krizle baş etmeye çalışan halkları zor durumda bıraktığına işaret edildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, bu yılın ilk çeyreğinde Kenya, Somali ve Etiyopya'da milyonlarca kişinin su ve otlak alan bulmak için evini terk etmek zorunda kaldığına da yer verildi. Somali'de, 2011'deki kuraklık ve gıda krizi nedeniyle yaklaşık 260 bin kişi hayatını kaybetmişti.

bottom of page