top of page

Burkina Faso Eski Cumhurbaşkanı Christian Kabore'nin ev hapsi sona erdi

AKEM Editör

7 Nis 2022

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Devlet ve Hükümet Başkanları Konferansı'nın (ECOWAS) 25 Mart'ta Gana’da düzenlediği topantının ardından 6 Nisan’da Kabore’nin ev hapsi sonlandırıldı.

Ocak ayında askeri darbeyle devrilmesinden bu yana ev hapsinde tutulan Burkina Faso'nun eski Cumhurbaşkanı Roch Kabore'nin ailesinin evine dönmesine izin verildi.

Geçici hükümet, Kabore'nin Çarşamba günü başkent Ougadougou'daki ikametgahına dönmesine izin verildiğini ve “güvenliğini garanti etmek” için güvenlik önlemlerinin alınacağını da sözlerine ekledi.

Burkina Faso'nun eski cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore, 24 Ocak 2022'de askeri darbenin oturum aralarında tutuklandıktan sonra "ev hapsine" alınmıştı.

Bu açıklama, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Devlet ve Hükümet Başkanları Konferansı'nın (ECOWAS) 25 Mart'ta Gana'nın Akra kentinde düzenlenen olağanüstü zirvesindeki taleplerin bir parçasıydı.

Halkın İlerleme Hareketi (MPP), Kabore'nin siyasi partisi ve sivil toplum örgütleri defalarca eski cumhurbaşkanının serbest bırakılmasını talep etmişti.

bottom of page