top of page

BM: ''Afrika Sahel'de 18 milyon insan gıda güvensizliği riski altında''

AKEM Editör

21 May 2022

Birleşmiş Milletler, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının etkilerini, koronavirüs pandemisini, iklim kaynaklı şokları ve artan maliyetleri sebebiyle Afrika'nın Sahel bölgesindeki 18 milyon insanın önümüzdeki üç ay içinde şiddetli açlıkla karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıyor.

Oxfam International ve Save the Children örgütleri yayınladıkları bir raporda Etiyopya, Kenya ve Somali'de her 48 saniyede bir kişinin açlıktan öldüğünü ortaya koydu.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) sözcüsü Jens Larkey, kuzey Afrika'da batıdan doğuya uzanan Sahel bölgesi hakkında BM tarafından düzenlenen bir basın toplantısında alarm verdi.

Larkey, Sahel'de beş yaşın altındaki 7,7 milyon çocuğun yetersiz beslenme riski altında olduğunu söyledi.

Bu anlamda yaklaşık 1.8 milyon kişinin ciddi yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu da sözlerine ekledi.
Yardım operasyonları hızlandırılmazsa bu sayı yıl sonuna kadar 2,4 milyona ulaşabilir" dedi.

“Durum şu ülkelerde endişe verici seviyelere ulaştı: Nüfusların Haziran ve Ağustos ayları arasındaki yağsız mevsimde gıda güvensizliği yaşama riskiyle karşı karşıya olduğu Burkina Faso, Çad, Mali ve Nijer.”

Oxfam ve Save the Children kuruluşlarının raporları, Etiyopya, Kenya ve Somali'de her 48 saniyede bir açlıktan bir kişinin öldüğünü ortaya koydu.

Raporda, iki örgüt uluslararası toplumun bu felaketleri önlemedeki başarısızlığını vurguladı ve kuraklık çeken Etiyopya, Kenya ve Somali'nin bir kez daha milyonlarca insanın şiddetli gıda ile karşı karşıya kalacağı büyük ölçekli bir trajedi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Raporda, “Somali'de 260.000'den fazla insanı öldüren 2011 kıtlığına gecikmiş müdahalenin ardından on yıldan fazla bir süre sonra, dünya bir kez daha Doğu Afrika'daki feci açlık durumunu önleyemiyor” denildi.

bottom of page