top of page

Afrika'da Ramazan Bayramı coşkuyla yaşandı

AKEM Editör

2 May 2022

Afrika'da binlerce Müslüman, Ramazan Bayramı'nı camilerde ve büyük şehirlerin ana meydanlarında eda ettikleri namazla karşıladı.

Nijerya'nın en kalabalık ikinci şehri Kano'da Ramazanın son teravih namazının kılınmasının ardından çocuklar, kadınlar ve erkekler Emir Aminu Ado Bayero'nun sarayının önünde toplanarak bayrama yönelik açıklamayı bekledi. Beklenen açıklammanın gelmesiyle sarayın önünde davul-zurna çalındı, havai fişek gösterisi yapıldı ve şehrin bazı camilerinde ilahiler okundu.

Uganda'da Müslümanlar, başkent Kampala'da bulunan ve Türk hayırseverler tarafından inşa edilen Hz. Ebubekir Camisi'nde bayram namazını eda etti. İki yıldan uzun bir sürenin ardından Müslümanlar, Kovid-19 kısıtlamaları olmaksızın bayram namazını kıldı. Bayram namazı vesilesiyle bir araya gelen yüzlerce Ugandalı Müslüman, namazın ardından bayramlaştı.

Fas'ta pandemi başlangıcından bu yana ilk defa genç, yaşlı, kadın, çocuk binlerce Faslı, bayram namazını kılmak için camilerin yanı sıra meydanlarda bir araya geldi, namaz sonrası bayramlaştı. Başkent Rabat yakınlarındaki Sela kentinde namaz için belirlenen açık alana on binlerce Faslı akın etti. Çeşit çeşit geleneksel kıyafetleriyle namaz alanına gelen Faslılar, renkli görüntüler oluşturdu. Bayram namazı ve hutbesinin ardından cemaate kahvaltı ikram edildi.

Mısır'da ülke genelindeki büyük camilerde Ramazan Bayramı namazını eda etti. Çok sayıda kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda Mısırlı, meydanlarda biraraya geldi. Özellikle çocukların yoğun katılım gösterdiği bayramlaşma etkinlikleri renkli anların yaşanmasına sebep oldu.

Kamerun'da başkent Yaounde'de Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazı için camilere akın etti. Yaounde Merkez Camisi'nde toplanan Müslümanlar bayram namazı coşkusunu birlikte yaşadı. Namaz sonrası çocuklar müzik eşliğinde eğlendi, aileler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sudan'da Başkent Hartum'daki Uluslararası Afrika Üniversitesi yerleşkesindeki meydanda binlerce kişi, bayram namazı için saf tuttu. Bayramlıklarını giyen çocuklar da büyükleriyle birlikte meydanlardaki yerlerini aldı. Namazdan sonra kucaklaşıp bayramlaşan Müslümanlar, komşu ziyaretlerinin ardından kahvaltı için evlerinin yolunu tuttu.

Senegal'de Başkent Dakar'daki Batı Afrika'nın en büyük camisi Massalikoul Jinaan'da toplanan binlerce Müslüman bayram namazı için saf tuttu. Sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan cemaat, geleneksel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu.

Kaynak: AA

bottom of page