top of page

Afrika’daki ilk siber güvenlik zirvesi Togo’da başladı

AKEM Editör

23 Mar 2022

"Siber güvenliği Afrika Devletleri için mutlak bir öncelik haline getirin" teması etrafında gerçekleşen ilk Afrika siber güvenlik zirvesinin açılışı Togo Devlet Başkanı Faure Gnassingbe tarafından Lome'de yapıldı.

Çeşitli ülkelerden birçok katılımın yer alacağı zirvede Afrika kıtası kamu politikalarında siber güvenlik konularını, siber güvenlik stratejilerinin finansmanını ve operasyonel hale getirilmesini içeren çözümler aranacak.

Faure Gnassingbe, bu dijital dönüşümün "kıtanın gençliği için muazzam bir gelecek" sunduğunu, ancak aynı zamanda Afrika ve Afrikalıların bir araya gelme gerekliliğini beraberinde getirdiğini dile getirdi.

Gnassingbe “Devletlerimiz, siber uzayın kullanımını düzenlemek ve siber suçları ve ilgili faaliyetleri cezalandırmak için birlikte yasal çerçeveler oluşturmalıdır. Afrika Birliği Siber Güvenlik ve Kişisel Verilerin Korunması Sözleşmesi bu şekilde 27 Haziran 2014'te Malabo'da kabul edildi” dedi.

Afrika Birliği Malabo Sözleşmesi, "kıta ülkeleri arasında siber güvenlik, siber suçlarla mücadele ve kişisel verilerin korunması açısından etkin ve verimli işbirliğini sağlamak" için düzenlenmiş olsa da bugüne kadar sadece on Afrika ülkesi tarafından onaylandı.

bottom of page