top of page

Afrika’da çocuk felcine karşı aşılama başlıyor

AKEM Editör

21 Mar 2022

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Güney Afrika ülkesi Malavi'de vaka görülmesi sonrası Afrika'da milyonlarca çocuğun, çocuk felcine karşı aşılanacağını duyurdu.

UNICEF Malavi'de görülen çocuk felci vakalarının ardından Doğu ve Güney Afrika'daki dört ülkeyi kapsayan kitlesel kampanyanın ilk turunda dokuz milyondan fazla çocuk çocuk felcine karşı aşılanacağını duyurdu. Önümüzdeki aylarda da Mozambik, Zambiya ve Tanzanya’daki toplam yirmi milyondan fazla çocuğun aşılanacağı belirtildi.

UNICEF Doğu ve Güney Afrika Bölge Direktörü Mohamed M. Fall, “Bu, Afrika'da beş yıldan uzun bir süredir tespit edilen ilk çocuk felci vakası ve UNICEF, virüsü durdurmak için mümkün olan her şeyi yapmak için hükümetler ve ortaklarla yakın bir şekilde çalışıyor” dedi.

UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü ve Küresel Çocuk Felcini Yok Etme Girişimi geçen ay Malavi'deki Lilongwe'de üç yaşındaki bir kızın vahşi çocuk felci virüsü tarafından felç edildiğinin doğrulanmasının ardından hükümetleri çocuk felciyle mücadelede desteklendiğini duyurdu.

‘‘Çocuk felci hızla yayılıyor ve öldürebilir veya kalıcı felce neden olabilir. Beş yaşın altındaki çocuklar ve sanitasyonun yetersiz olduğu bölgelerde yaşayanlar en fazla risk altında. Çocuk felcinin tedavisi yok ama aşı çocukları ömür boyu koruyor.’’

Mohamed M. Fall, “Çocuk felci son derece bulaşıcı olduğundan ve insanlar sınırları aşarken kolayca yayılabileceğinden, bölgesel bir müdahale hayati önem taşıyor” dedi.

bottom of page