top of page

Çad barış müzakereleri başladı

AKEM Editör

14 Mar 2022

Çad askeri hükümeti ve muhalif gruplar, isyanı sona erdirmek ve seçim düzenlemek adına ilk adım olarak Pazar günü Katar'da barış müzakerelerine başladı.

Çad Devlet Başkanı Idriss Deby Itno'nun 2021 Nisan ayında ülkenin kuzeyindeki isyancılar tarafından öldürülmesinden bu yana Çad’da kargaşa devam ediyor.

Mahamat Idriss Deby Itno, yönetimi devralarak 15 üyeli askeri yönetimin lideri oldu. Itno bağımsız seçimler düzenleme vaadinde bulundu. Taraflar arasında barışın tesisi ve seçimlerin gerçekleştirilebilmesi adına ilk müzakere Pazar günü Katar’ın başkenti Doha’da başladı.

Deby'ye göre bu görüşmeler yeni anayasa üzerinde anlaşmaya ve seçimlerin yapılmasına öncü olacak.

Görüşmenin başında yapılan açılış konuşmasında Çad Başbakanı Albert Pahimi Padacke ve Afrika Birliği Komisyonu başkanı Moussa Faki Mahamat, müzakerelerin başarılı olması için her iki tarafın da bazı tavizler vermesi gerektiğini söyledi.

13 Mart’ta gerçekleştirilen ilk görüşmeye 72 saatlik ara verilmesinin üzerine diplomatlar, görüşmelerin haftalar alabileceğini ve 10 Mayıs'ta başlaması planlanan "ulusal diyalog"un ertelenebileceğini söylüyor.

Kaynak: France24, AA

bottom of page