top of page

Tunus'ta cumhurbaşkanı ve yargı arasında kriz

AKEM Kuzey Afrika Masası

8 Şub 2022

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Yüksek Yargı Kurulu'nu feshetmesi sonrasında Kartaca Sarayı ile yargıçlar arasında kriz yaşanıyor.

Tunuslu yargıçlar cumhurbaşkanının 'yasadışı' olarak Yüksek Yargı Kurulu'nu feshetmesini reddetti. Kurul Başkanı Pazartesi günü Reuters'e verdiği demeçte, Tunus polisinin Yüksek Yargı Kurulu'nun kapılarını kilitlediğini ve personelin girmesini engellediğini açıkladı.

Yüksek Yargı Konseyinden yapılan açıklamada, "Anayasal ve bağımsız bir kurum olan Konseyin feshi için yasal bir dayanak yok. Kanunlar ve Tunus Anayasası Yüksek Yargı Konseyini feshetme mekanizmasından yoksundur." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Said'in açıklaması, geçen yaz muhaliflerinin darbe olarak nitelediği bir hamleyle neredeyse tüm gücü ele geçirmesinin ardından Tunus'ta hukukun üstünlüğüne ilişkin korkuları artırdı ve yargıç dernekleri cumhurbaşkanını yargının bağımsızlığını baltalayan yasadışı bir eylemle suçluyor.

Genç Hakimler Derneği ise, bunun yargıdaki siyasi bir tasfiyenin parçası olduğunu söyledi ve , Said'in tüm yetkileri kendi elinde toplamaya çalıştığını söyledi.

Kaynak: France24

bottom of page