top of page

Tunus'ta 57 yargıç yolsuzluk sebebiyle görevden alındı

AKEM Editör

2 Haz 2022

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, siyasi sistemi yeniden tasarlama amacıyla uygulanan yargı tasfiyesinin parçası olarak Çarşamba günü 57 yargıcı yolsuzlukla ve teröristleri korumakla suçlayarak görevden aldı.

Tunus Devlet Başkanı Kays Said, 57 hakimi yolsuzlukla ve teröristleri korumakla suçlayarak görevden aldı.

Çarşamba günü yapıan kabine toplantısında konuşan Said, terör davalarına yönelik soruşturmanın aksadığını, terör zanlılarının korunduğunu dile getirdi.

Açıklamalarından kısa bir süre sonra resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 57 hakimin görevden alındığı açıklandı.

Görevden alınanlar arasında, üyelerini bu yıl Tunus cumhurbaşkanının değiştirdiği Yüksek Yargı Konseyi'nin eski başkanı Youssef Bouzaker de vardı.

Listede öne çıkan bir diğer yargıç da Said'in destekçilerinin Nahda Partisi'ne çok yakın olmakla suçladığı Bachir Akremi oldu.

Tunus, Saied'in hükümeti görevden aldığı, parlamentoyu askıya aldığı ve muhalifler tarafından "darbe" olarak nitelendirilen bir hareketle yürütme yetkisini üstlendiği 25 Temmuz 2021'den bu yana derin bir siyasi kriz içinde. Said, Mart ayında parlamentoyu feshetmişti.

Kaynak: France24, AA

bottom of page