top of page

İngiltere, düzensiz göçmenleri Ruanda'ya göndermek konusunda kararlı

AKEM Editör

17 Nis 2022

İngiltere İçişleri Bakanı Patel ve Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta, Ruanda'nın başkenti Kigali'de "Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklık Anlaşması"nı imzaladı.

İngiltere, ülkeye yasadışı yollarla girişi azaltmak amacıyla, ülkeye yasadışı yollarla giren kişilerin Ruanda'ya gönderilmesini planlıyor.

Patel ve Biruta imzalamış oldukları bu anlaşmayı savunmak üzere The Times gazetesinde bir makale yazdı. Bu makalede; bu plan sayesinde Ruanda'ya gönderilecek kişilerin yeni bir hayat kurma fırsatı elde edeceklerini, baskı, zulüm ve çatışmalardan uzaklaşabileceklerini ve bu fırsattan faydalanabilmeleri üzere yasal, güvenli ve kontrollü bir yol sağlayacaklarını belirttiler. Ayrıca bu ortaklığın, yeni bir uluslararası standart belirleyeceğinin altını çizdiler. İngiltere, Ruanda'ya gönderilecek kişilere 5 yıl süreyle eğitim, konaklama ve sağlık hizmetlerini içerecek ekonomik destek paketi sunacak.

Ayrıca İngiltere, Ruanda'nın ekonomik kalkınmasına ve büyümesine 120 milyon sterlin değerinde yatırımda bulunacak.

Patel, "Ruanda, mülteciler ve yeniden yerleşim açısından çok benzersiz bir tarihe sahip. Her şeyden önce, Ruanda, hukukun üstünlüğüne saygı duyan, güvenli bir ülke." diyerek, neden Ruanda'nın seçildiği sorusunu yanıtladı.

Kaynak: AA, AfricaNews

bottom of page