top of page

Etiyopya'da ulusal imalat sanayi hareketi başladı

AKEM Editör

8 May 2022

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali “Etiyopya Üretsin” başlığıyla sektördeki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan ulusal imalat sanayi hareketini başlattı.

Sanayi sektörü için 10 yıllık kalkınma planının bir parçası olan hareket, her seviyedeki üreticilerin üretim sürecinde karşılaştıkları zorlukları ele almayı ve sektörün GSYİH'ye katkısını artırmayı amaçlıyor.

Programı başlatan Başbakan Abiy, sektörün yıllarca sıkı çalışma gerektirdiğini belirterek sektörleri yılmadan çalışmaya çağırdı.

"Tarım sektörünün elde ettiği başarıyı imalat sanayinde de tekrarlamaya hazır olmalıyız" diyen Başbakan, hükümetin üreticilere her türlü desteği vereceğini de sözlerine ekledi.

Etiyopya Üretsin, sektörün karşılaştığı zorlukları sürdürülebilir ve kapsamlı bir şekilde çözerek rekabetçi bir imalat sanayii yaratmaya yönelik ulusal bir inisiyatif olarak adlandırıldı.

Sanayi Bakanı Melaku Alebel, artan ihracat gelirlerinin yanı sıra, ithalat yerine ikame ederek ve üretim maliyetlerini düşürerek üreticilerin artan yerel talebi karşılamalarına yardımcı olmayı hedeflediğini söyledi.

İmalat ve sanayi sektörünün 2020'de %6,8'den 2030'a kadar %17,2'ye büyümesi, üretim kapasitesini %50 hedefinden %85'e çıkarması ve sektörden elde edilen mevcut 400 milyon ABD dolarından dış ticaret gelirinin 9 milyar ABD dolarına çıkması bekleniyor.

Kaynak: Ethiopian Monitor

bottom of page