top of page

AfB dönem başkanlığı Senegal'e geçiyor

AKEM Afrika

5 Şub 2022

Afrika Birliği zirvesi 5-6 Şubat 2022'de Addis Ababa'da yapılacak. Bu toplantının sonunda, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall bir yıl süreyle kurumun başına geçecek.

Afrika Birliği zirveleri önceki iki yılda Covid-19 salgını nedeniyle online yapıldıysa, bu sefer Addis Ababa'da yüz yüze yapılacak.

Bu zirvenin sonunda, önümüzdeki yıl için AB'un başına geçecek ve bazı sıcak konuları yönetecek olan Senegal Devlet Başkanı Macky Sall olacak.

Hem siyasi etkisi hem de bölgesel örgütler ve kıtasal örgütlenme üzerindeki sonuçları açısından kuşkusuz en önemli konu Batı Afrika'daki darbelerdir.

Mali, Gine, Çad ve daha yakın zamanda Burkina Faso, son aylarda kurumdan uzaklaştırıldı. Yukarıda bahsedilen Batı Afrika ülkeleri ile ilgili ECOWAS kararları AB tarafından teşvik edilip desteklenirken, onlara karşı alınan yaptırımların etkisizliği bu davalara oldukça karmaşık bir görev süresi veriyor. Bu siyasi durumun dışında, Başkan Macky Sall, Covid'in etkileri sonrasında Afrika ülkelerinin ekonomik ve sosyal dayanıklılığını da ele almak zorunda kalacak.

Diğer konular da bu zirveyi ve Senegal cumhurbaşkanının AU başkanı olarak yıllık dönemini işaret edebilir. Örneğin Temmuz ayında Afrika Birliği Komisyon Başkanı Moussa Faki Mahamat tarafından akreditasyonu kabul edilen İsrail'in gözlemci statüsü, tartışılması gereken bir tartışma yarattı. Tigray konusu ve Afrika Birliği'nin finansmanı da doğal olarak örgütün gündeminde.

Kaynak: https://information.tv5monde.com/afrique/pour-ses-vingt-ans-l-union-africaine-se-prepare-un-sommet-au-programme-charge-442938

bottom of page