top of page

2022 Katar Dünya Kupası'nda Afrika'yı beş ülke temsil edecek

Alioune Aboutalib LO

30 Mar 2022

2022 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri play-off turu 5 maçla tamamlandı.

Katar Dünya Kupası Elemeleri için play-off müsabakaları gerçekleşti. Afrika'da, maçlar en büyük ulusların takımları arasında gerçekleşti ve bazı tartışmalara yol açtı. Senegal-Mısır, Kamerun-Cezayir, Fas-DR Kongo, Tunus-Mali ve Nijerya-Gana mücadele etti. Bununla birlikte, Afrika'nın sportif bir marjinalleşmesinin sembolü olan Dünya Kupası'na 54 Afrika takımından sadece beşi katılmaya hak kazanıyor.

Afrika Kupası finalinin tekrarı niteliğindeki maç yine Senegal'in lehine sonlandı. Kahire'de ilk maçta (1-0) mağlup olan Senegal, Salı günü Mısır'ı penaltılarla mağlup etti. Boulaye Dia, Senegal'in tek gol açığını kapatmak için maçın başında gol atmıştı. Lions of Teranga, Kamerun'da Uluslar Kupası için yaptığı gibi, senaryoyu penaltılarla tekrarlayarak, tarihlerinde üçüncü kez Dünya Kupası'na katılmak için biletlerini aldılar.

Diğer önemli karşılaşma Gana ve Nijerya arasında gerçekleşti. İlk maç Akra'da 0-0 beraberlikle sonlanırken, ikincisi 1-1 sona erdi, Gana Katar biletini almak için deplasman golü kuralından yararlandı. Ne yazık ki, maçtan sonra Nijeryalı taraftarlardan stadyuma zarar veren şiddet eylemleri gerçekleşti. Bu, Gana dördüncü kez Dünya Futbol Kupası'na katılmaya hak kazandı.

Fas ise üstünlüğü Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne karşı sergiledi. Kongo, evinde ilk maçta Lions of Atlas'ı yenmeyi başaramadı (1-1). İkinci müsabakada Fas kendini aştı ve Kongoluları mağlup ettiler. Son skor 4-1 oldu! Fas, tarihinde altıncı kez Dünya Kupası'na katılacak.

Tunus ise Mali'yi mağlup etti. Tunuslular, 0-1 kazandıkları Bamako'daki ilk maçın avantajını sürdürdüler. İkinci maçta ise, Kartaca Kartalları beraberliği (0-0) kabul etti ve tarihlerinde altıncı kez Dünya Kupası biletini aldı.

Cezayir'deki Blida'da inanılmaz bir senaryo! İlk maçı Cezayir Kamerun sahasında (0-1) kazanmıştı. Bu, ülkenin 18 yıldır kendi evinde ilk yenilgisiydi. Ama intikam Cezayir'de alınmıştı. Kamerun ilk yarıda attığı golle tek gol farkını kapattı. Maç uzatmaya kadar inanılmaz bir senaryo ile devam etti: Cezayir, en zor şeyin yapıldığına inanarak 118. dakikada Slimani golünü attı. Ancak altı dakika sonra, uzatma süresinin son dakikasında Karl Toko-Ekambi Kamerun adına gol attı. Final skoru 2-1 olan maçın sonucunda Kamerun, 8. Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı

Ne yazık ki, Dünya Kupası'nda Afrika'nın sadece beş ülkesi katılabiliyor. Bu durum, 54 ülkeden oluşan bir kıtanın bir tür marjinalleşmesi anlamına geliyor. Nitekim, Avrupa'nın 55 ülkesi için 13, Güney Amerika'nın CONMEBOL'unun 10 ülkeden 5'i için kontenjanı bulunuyor. Ancak Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'nın ev sahipliği yapacağı bir sonraki Dünya Kupası reformu bu adaletsizliği bir nebze düzeltecektir. Bu düzenlemeden sonra takım sayısı 48 olacak ve Afrika'nın dokuz temsilcisi olacak.

bottom of page