MÜŞTERİ HİZMETLERİ +90 212 414 60 60

Haberler

Tunus'ta Cumhurbaşkanı seçilen Kays Said kimdir?

13 Ekim 2019’ta ikinci turu yapılan Tunus Başkanlık seçimlerini %72’lik bir oranla Kays Said kazandı. 


Tunuslu hukukçu ve anayasa hukuku profesörü olan Kays Said aynı 2011’deki  Tunus Devrim’i sonrası 2014’te yürürlülüğe giren giren Tunus Anayasası’nı inceleyen uzmanlar komitesinde yer almıştır.

 

22 Şubat 1958’de Tunus’un kuzeydoğusundaki Nabi şehrinde dünyaya geldi. Said entelektüel ve mütevazi bir orta sınıf aile ortamında büyüdü. Tunus Üniversitesi’nde profesörlük yapmıştır.Üniversite’de anayasa hukuku ve uluslararası hukuk alanında ders veren ve akademik çalışmalar yapan Said, 1989-1990 yıllarında Arap Birliği’nde Hukuki danışmanlık hizmetinde bulundu. 1990-1995 yılları arasında Tunus Anayasa Hukuku Genel Sekreteri olarak görev yaptı ve 1995'ten beri kuruluşun başkan yardımcılığını yaptı. Said ayrıca, Sousse Üniversitesi'nde Hukuk Birimi Dekanı, Arap Birliği ve Arap İnsan Hakları Enstitüsü'nde hukuk uzmanı olarak görev yaptı. 1999 yılından 2018 yılına kadar Tunus Üniversitesi’nde Hukuk ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nde ders vermeye devam etti. 

 

2014 yılında Tunus Anayasa Taslağı’nda uzman komite üyesiydi.  Herhangi bir siyasi geçmişi bulunmayan Said kendisini Bağımsız Sosyal Muhafazakar olarak tanıtmıştır. Seçim sürecinde özellikle gençlerin oylarına talip olmuştur. 2019 Temmuz’unda Acharaâ Al Magharibi Gazetesi’ne verdiği bir demeçte ölüm cezasını desteklediğine ve homoseksüelliğin yaygınlaşmasına karşı olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştur. Bazı medya kaynaklarında monoton bir ses tonuyla konuşma yaptığı, fasih bir Arapçası olduğu ve hukuk ve düzenin sağlanmasına yoğun bir şekilde odaklandığı için ondan “robocop” olarak bahsedilmiştir. Said seçimlerde kendisini “halkın adamı” şeklinde bir imaj çalışması yaparak seçim çalışmalarını sürdürdü. Seçim kampanyasında “Halk istiyor” ifadelerini özellikle kullandı. Kanun devleti, siyasette ahlak ve yolsuzlukla mücadele gibi konulara vurgu yapmasının yanı sıra vaatleri halk tarafından dikkat çekti.

 

Kays Said aynı zamanda evli ve 3 çocuk babasıdır.

E-BÜLTEN