MÜŞTERİ HİZMETLERİ +90 212 414 60 60

Etkinlikler

Güven (Ataullah) Atala'yı AKEM'de ağırladık

Kut'ül Amare gazisi Rüştü Ataullah Bey'in torunu, Güney Afrika'daki Osmanlı ailelelerinin son temsilcilerinden Güven (Ataullah) Atala'yı AKEM'de Güney Afrika'daki Osmanlı aileleri bağlamında bir konuşma gerçekleştirdi.


 

 Osmanlı Devleti tarafından müslümanların meselelelerini çözmek amacıyla Güney Afrika'ya yollanan Ebubekir Efendi'nin torunlarından Güven Atala Bey'i Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi'nde misafir ettik. Etlinlik çerçevesinde bir konuşma gerçekleştiren Atala, Güney Afrika'daki Osmanlı izleri, aileleri ve Türkiye'ye yansımaları hakkında bilgiler verdi.

 

Açılış konuşmasını AFAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kavas yaptı. Kavas, Güney Afrika- Osmanlı ilişkileri bağlamında Ebubekir Efendi'nn öneminden bahsetti. 

 

Güven Atala Bey konuşmasına başlamadan önce AKEM ailesine Güney Afrika'dan getirdiği hediyeyi takdim etti. Güney Afrika'nın sembollerinden olan güç, değişim ve dönüşümü temsil eden Protea çiçeğini AKEM Koordinatörü Mehmet Korkut teslim aldı. Güven Atala, konuşmasının başında Güney Afrika'da Osmanlı aileleri hakkında yaptığı çalışmalar ile yeni bilgileri akademinin ve kamuoyunun bilgisine sunan Dr. Halim Gençoğlu'na teşekkür etti.

 

Konuşmasına Ebubekir Efendi'nin hayatını anlatmakla başlayan Atala, Ebubekir Efendi'nin Güney Afrika'ya kadar olan hayatından kesitler aktardı. Atala, Osmanlı aileleri 19. yüzyılda dünyanın her yerine gönderildiler. Bilgilerini oralara götürdüler. Gittikleri yerlerde çok önemli roller oynadılar. Güney Afrika’da da öyle fakat zamanla Türkiye’de unutulduklarını aktardı. Atala ayrıca "Bilgilerin kaydı ve arşivleme çok iyi yapılamadı. Ebubekir Efendi’den itibaren bildiler jenerasyonlar arası aktarılsa da Güney Afrika içinde kaldı. Türkiye’ye ulaşamadı" dedi. 

 

Apartheid rejimi döneminde ailesinin zor günler yaşadığını belirten Atala, "Ailem apartheid döneminde çok zor günler yaşadı. Ailemiz siyah kategorisine girdiği için Ataullah soyadımızı Atala olarak değiştirmek zorunda kaldık, ailem soyadını değiştirerek beyaz gruba geçtikten sonra diğer Efendi aileleri ile ilişkimiz koptu. Grup farkından ötürü görüşemiyorduk. Hâlâ bazı Osmanlı aileleri renkli olarak sınıflandırılıyor ve ayrımcılığa uğruyor." dedi. 

 

Türkiye'ye vize alarak girebiliyorum

 

Türkiye'ye vize alarak girebildiklerini vurgulayan Güven Atala, Güney Afrika'da ailenin yaşadığı sorunlarla ilgili şunları aktardı.

Kim olduğunu bilmeden büyümenin, nereye ait olduğunuzu bilmeden yaşamanın nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Fotoğraftaki Türk çocuk. Anneme hep soruyordum neden böyle olduğunu. Öbür çocuklardan daha siyah olduğum için sorunlar yaşadığımı söylüyordu. Aynı zamanda hep önemli bir aileden geldiğimizi de bana söylüyordu. Bu sorunu yenmek için çok çalışmam gerektiğini biliyordum.

 

Büyüdükçe daha çok sorgulamaya başlıyorsunuz. Hiçbir zaman kendimi oraya ait hissetmedim. 1999 yılında Viktorya’daki Büyükelçiliğe gidip ailemle ilgili bana bilgi vermelerini istedim. Aldığım cevap aynıydı, tarihsel kayıtların olmadığı söylendi. Halim Gençoğlu bana gelip kim olduğumu bilip bilmediğimi sorduğunda bunun cevabını bilmiyordum. Türkiye’ye vizeyle geliyorum. 53 yaşındayım. Ailem beyaz gruba geçtikten sonra diğer Efendi aileleriyle ilişkimiz koptu. Grup farkından ötürü görüşemiyorduk. Hala bazı Osmanlı aileleri Güney Afrika’da renkli olarak sınıflandırılıyor ve ayrımcılığa uğruyorlar.

Vize problemi

Süresi 1 ay. Süre dolmadan Türkiye’den çıkış yapmam lazım, daha sonra tekrar geri gelebilmek için.

 

Soyadı değişikliği Osmanlı aileleri arasında ayrılıkları beraberinde getirdi. Bazı aileler bu kararı desteklemese de, karar ailemizin iyiliği için alınmış bir karardır.

 

 

 

 

 

E-BÜLTEN