MÜŞTERİ HİZMETLERİ +90 212 414 60 60

Etkinlikler

Güney Afrika’da toplumsal değişimin öncüleri Müslümanlar

Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (AKEM) olarak İstanbul Fatih’te bulunan merkezimizde anlamlı bir etkinliğe imza attık. Şehit imam Abdullah Harun'un oğlu Prof. Dr. Muhammed Harun, AKEM'de "Güney Afrika'da Müslüman Liderliği: Kurucu Liderlikten İnançlı Takipçilere' adlı konferans verdi. 


Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (AKEM), Güney Afrika’daki Müslüman liderlerden şehit İmam Abdullah Harun’un oğlu Prof. Dr. Muhammed Harun’u İstanbul’da ağırladı. AKEM’de Güney Afrika’daki Müslümanların mücadelesini anlatan Muhammet Harun, “Müslümanlar Güney Afrika’da toplumdaki değişime ve gelişime öncülük yapıyorlar” dedi.

Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi (AKEM) İstanbul Fatih’te bulunan merkezinde anlamlı bir etkinliğe imza attı. Güney Afrika’daki Müslüman kanaat önderlerinden şehit imam Abdullah Harun’un oğlu olan Bostwana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Harun, AKEM’in düzenlediği “Güney Afrika’da Müslüman Liderliği: Kurucu Liderlikten İnançlı Liderliğe” konulu konferansa katıldı. Programda Afrika Araştırmaları Merkezi (AFAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, AKEM Koordinatörü Mehmet Korkut, AKEM araştırma görevlileri, Türkiye’de eğitim gören Afrikalı öğrenciler ve çok sayıda misafir hazır bulundu. Güney Afrika özelinde Afrika kıtasındaki Müslümanlara yönelik önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Muhammed Harun, grafikler eşliğinde 3 bölümden oluşan bir sunum gerçekleştirdi.

 

AFRİKA’DA MÜSLÜMAN TOPLUMLAR ARASINDA OLUMLU İLİŞKİLER GELİŞİYOR

 

İlk olarak Afrika kıtasının güneyindeki ülkelerde Müslümanların nüfus dağılımlarını değerlendiren Prof. Dr. Muhammed Harun; “Güney Afrika ve komşu ülkesi olan Bostwana’da Müslümanların nüfusu genel nüfusa göre göreceli düşükken Mozambik, Tanzanya ve Kenya gibi ülkelerde ise Müslümanların oranı genel nüfusa göre oldukça yüksek. Güney Afrika’daki Müslümanlar toplumda önemli bir yer teşkil ediyor. Gerek eğitimde gerek ticarette önemli pozisyonlara geldiler. Bölgede bulunan diğer ülkelerdeki Müslümanlarla da aralarında bir bağ oluşmaya başladı. Dolayısıyla, Müslüman toplumlar arasında olumlu ilişkiler gelişmeye başladı. Güney Afrika’daki Müslümanlar, toplumdaki değişimin öncüleri oldular” dedi.

 

GÜNEY AFRİKA TOPLUMUNDA SOSYAL YAPILAR OLUŞTURUYORUZ

 

Harun, “Toplumu oluşturan bireyler olarak neticede bir ülkenin vatandaşı ve İslam dininin mensubuyuz. Bir etnisiteye aidiz ve bir kültürümüz var, bunlar da bizi biz yapan şeyler. Güney Afrika’da Malay Müslümanları, Hindu kökenli Müslümanlar ve Somali’den gelen Müslümanlar var. Bu gruplar Müslümanlar ile Güney Afrika toplumu arasında bir bağ oluşmasına vesile oluyor. Güney Afrika’daki Müslümanlar olarak toplumda sosyal yapılar oluşturuyoruz. Sosyal enstitüler ve organizasyonlarla sosyal liderlik sağlıyoruz. Bu durumda toplumdaki değişimi ve gelişimi körüklüyor” ifadelerini kullandı.

 
 
GÜNEY AFRİKA’DA İSLAMİYET’İ YAYAN 4 KANAAT ÖNDERİ

 

Güney Afrika’da İslamiyet’in yayılmasına katkı sunan ve hâlâ toplumda ciddi bir saygınlığı bulunan isimlerden bahseden Prof. Dr. Muhammed Harun, bu isimlerin başında Şeyh Yusuf, Ebubekir Efendi, Doktor Abdullah Abdurrahman ve İmam Abdullah Harun’un geldiğini söyledi. Aynı zamanda İmam Harun’un oğlu olan Prof. Dr. Muhammed Harun, ırkçı Aperheid rejimi tarafından şehit edilen babasının Güney Afrika’da İslamiyet’in yayılması adına verdiği mücadeleyi şu sözlerle ifade etti:

“İmam Abdullah Harun 1955’ten 1969’ a kadar bir caminin imamı olarak görev yaptı. Ama sıradan bir imam değildi. O dönem Aperheid rejiminin ırkçı uygulamalarına sessiz kalmadı. Bunla ilgili çeşitli faaliyetler yaptı. Irkçı hiyerarşik düzenin en alt katmanında yer alan siyahî Afrikalılara cami kapılarını açtı. Onlara yardım etmeye çalıştı. Bu gibi hareketler tabi ki bazılarının hoşuna gitmedi. Tutuklanıp yakalandı 127 gün sorguda kaldı ve cezaevinde şehit oldu. Bu dönem boyunca oruç tuttu ve kendini güçlü tutmaya çalıştı. “

 

TOPLUMLAR ÖNDERLERE İHTİYAÇ DUYAR

 

Programın sonunda kısa bir söz alan AFAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kavas, “Güney Afrika Müslümanlığın yavaş ilerlediği bir yer ama burada öncü isimler var. Ebubekir Efendi ve Abdullah Harun bunlar sembol isimler. Bunların mücadeleleri hafızalarda canlı durduğu sürece inşallah umutlar var olacak. Yeni nesiller mutlaka önderler istiyorlar. Geçmişte önderler oldu bugün de ve yarın da mutlaka önderler olacaktır” açıklamasında bulundu.

E-BÜLTEN