MÜŞTERİ HİZMETLERİ +90 212 414 60 60

Etkinlikler

AKEM'de Afrika medyası konuşuldu

Çalışmalarını Afrika üzerine yoğunlaştıran gazeteci yazar İbrahim Tığlı, AKEM Afrika Söyleşileri programı kapsamında AKEM'e misafir oldu.


Afrika kıtası özelinde tarih, siyaset, ekonomi, medya, ekonomik işbirliği gibi kıtanın dünü-bugünü-yarınını kapsayacak şekilde çalışmalarını sürdüren Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi'nin periyodik olarak düzenlediği Afrika Söyleşileri programı devam ediyor. Her ay çalışmalarını Afrika kıtası üzerine yoğunlaştıran akademisyen, gazeteci, işadamı gibi konukların ağırlandı söyleşilerin nisan ayı konuğu gazeteci yazar İbrahim Tığlı oldu.

 

Afrika'nın yazılı ve görsel medyasının konuşulduğu söyleşide kıtada kolonyalizm öncesi ve sonrasında basının işlevi ve gelecekteki konumu tüm yönleriyle masaya yatırıldı. Kıtada Arapça, İngilizce, Fransızca, Portekizce yayınların ağırlıkta olduğunu dile getiren İbrahim Tığlı, Hausa, Sevahili, Amharca gibi bölgesel veya belli bir ülkeye ait yayınlarda son yıllarda artış olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin Anadolu Ajansı ve TRT gibi basın-yayın organlarıyla kıtada etkin olmasını gerektiği vurgulayan Tığlı, yerel dillerde Türk medyasının Afrika özelinde yayıncılık yapması kıta ile olan bağları kuvvetlendireceğini söyledi. 

 

E-BÜLTEN